1 modulis: ĮVADAS Į EUROPOS SĄJUNGOS PILIETYBĘ
1 modulis: ĮVADAS Į EUROPOS SĄJUNGOS PILIETYBĘ
Europos Sąjungos pilietybė - tai teisinis statusas, kuris automatiškai suteikiamas Europos Sąjungos (ES) valstybių narių piliečiams. Ji papildo nacionalinę pilietybę ir jos nepakeičia, tačiau suteikia daug papildomų teisių ir galimybių.
Vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos pilietybės privalumų - laisvė judėti ir gyventi visose ES valstybėse narėse. Tai reiškia, kad Europos piliečiai gali laisvai gyventi, dirbti, studijuoti ir keliauti ES teritorijoje be vizų ar specialių leidimų. Be to, Europos piliečiai turi teisę balsuoti ir būti renkami Europos Parlamento ir savivaldybių rinkimuose šalyje, kurioje gyvena, nepriklausomai nuo jų pradinės pilietybės.
Europos pilietybė taip pat suteikia nemažai teisinės apsaugos priemonių, pavyzdžiui, teisę teikti peticijas Europos Parlamentui ir teisę kreiptis į Europos ombudsmeną kilus ginčams ar problemoms su ES institucijomis. Ji taip pat suteikia galimybę naudotis įvairiomis ES finansavimo ir stipendijų programomis, taip pat kultūrinių ir profesinių mainų iniciatyvomis, pavyzdžiui, programa „Erasmus+“.
Europos Sąjungos pilietybė:
Vikipedijoje pateikiama išsami Europos Sąjungos pilietybės apžvalga, aptariama jos istorinė raida, teisės ir teisinė apsauga.
https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_citizenship
Oficialiame Europos Komisijos puslapyje apie ES pilietybę pateikiama išsami informacija apie ES piliečių teises ir pareigas bei įvairias su pilietybe susijusias ES iniciatyvas.
Europos Sąjungos pilietybė siūlo įvairias mokymo galimybes, skirtas tiek jaunimui, tiek suaugusiesiems, kurios padeda asmeniškai ir profesine prasme tobulėti ES piliečiams.
Pradinis profesinis ugdymas ir mokymai: Šio tipo mokymai dažniausiai vyksta švietimo aplinkoje arba darbo aplinkoje, pavyzdžiui, mokymo centruose ir įmonėse. Apie 50 % 15-19 metų amžiaus Europos jaunimo mokosi vidutinio ugdymo (IVET) pakopoje. Tačiau ES yra didelių geografinių skirtumų, susijusių su įsitraukimo rodikliais.
Tęstinis profesinis švietimas ir mokymas: Tęstiniu profesiniu mokymu siekiama tobulinti turimas žinias ir įgyti naujų įgūdžių. Šis mokymas pirmiausia vyksta darbo vietoje ir yra skirtas nuolatiniam asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui.
Europos Sąjunga, vykdydama Europos bendradarbiavimą profesinio mokymo srityje (pradėtą 2002 m. Kopenhagos proceso metu), siekia užtikrinti, kad iki 2025 m. ne mažiau kaip 60 proc. tęstinio profesinio mokymo absolventų galėtų įgyti darbo patirties.
„Europe Direct“ centras, įgyvendindamas Europos Sąjungos pilietiškumo ugdymo projektą, siekia skatinti aktyvų pilietiškumą švietimo sistemose. Intervencijomis mokyklose siekiama šviesti jaunus žmones Europos klausimais, priartinti juos prie Europos integracijos proceso ir sudaryti sąlygas vietos realijoms aktyviai dalyvauti Europos kūrimo procese. Susitikimuose, kuriuos veda jaunieji universitetų dėstytojai, pateikiama bendra informacija apie Europos integracijos istoriją, institucijas, Bendrijos politiką, studijų ir darbo ES galimybes.
Be to, Europos Sąjunga remia švietimą ir mokymą skatindama daugiakalbystę, que studentų, stažuotojų, dėstytojų ir jaunimo judumą bei palengvindama keitimąsi informacija ir patirtimi. ES tikslai šioje srityje apima mokymosi visą gyvenimą ir judumo skatinimą, švietimo ir mokymo kokybės ir veiksmingumo gerinimą, teisingumo, socialinės sanglaudos ir aktyvaus pilietiškumo skatinimą, kūrybiškumo, inovacijų ir verslumo rėmimą.
Pagal programą „Erasmus+“ ES remia asmenis ir organizacijas švietimo, mokymo ir jaunimo srityje, siūlydama finansavimą ir išteklius studijoms, mokymui, stažuotėms užsienyje, partnerystėms inovacijų, žinių mainų ir politikos reformų srityje. Europos solidarumo korpusas taip pat suteikia galimybių jaunimui įsitraukti į savanorišką veiklą ar darbą Europos vietos bendruomenėse.
Šios iniciatyvos rodo Europos Sąjungos įsipareigojimą siūlyti prieinamas, kokybiškas ir socialinę sanglaudą skatinančias švietimo ir mokymo galimybes.
Mokymo galimybės suaugusiesiems:
Europos Komisijos puslapyje, skirtame jaunimo užimtumui remti, aprašomos įvairios profesinio mokymo ir švietimo iniciatyvos, nors jos daugiausia skirtos jaunimui, kai kurios įžvalgos gali būti aktualios ir suaugusiesiems.
https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/economy-works-people/youth-employment-support_en
Deutschland.de siūlo įžvalgas apie profesinio mokymo galimybes ES šalyse, įskaitant informaciją apie dvigubą profesinį švietimą ir mokymą, kuri puikiai tinka norint suprasti ES mokymo aplinką.
https://www.deutschland.de/en/topic/knowledge/vocational-training-abroad-chance-europe
Oficialiame Europos Sąjungos puslapyje apie paramą švietimui ir mokymui išsamiai aprašyta, kaip ES remia valstybes nares teikiant švietimą ir mokymą, įskaitant suaugusiųjų švietimą ir profesinį ugdymą.
Apibendrinamieji klausimai:
Koks yra Europos Sąjungos tikslas, susijęs su IVET absolventų darbo patirtimi iki 2025 m.?
Kaip „Europe Direct“ centro Europos pilietiškumo ugdymo projektas prisideda prie jaunimo mokymo?
Europos Sąjungos pilietybė atveria daugybę galimybių įsidarbinti, ypač skaitmeniniame ir nuotolinio darbo sektoriuje, taip pat pagal tokias programas kaip „Erasmus“ jauniesiems verslininkams.
„Erasmus“ jauniesiems verslininkams: Ši programa suteikia galimybę dirbti su patyrusiu verslininku kitoje ES šalyje. Ji skirta norintiems pradėti savo verslą, taip pat tiems, kurie verslą turi trumpiau nei trejus metus. Amžiaus apribojimų nėra, o veikla gali būti vykdoma bet kuriame sektoriuje. Programa taip pat apima finansinę paramą kelionės ir pragyvenimo išlaidoms padengti.
Be to, kaip ES pilietis turite teisę pradėti verslą bet kurioje ES šalyje arba atidaryti esamos įmonės filialą kitoje valstybėje narėje. Kiekviena šalis turi specifinių reikalavimų, todėl svarbu pasidomėti būtinomis procedūromis. Portale „Your Europe“ pateikiama išsami informacija apie kiekvienos šalies įstatymus ir administracines procedūras, taip pat informacija tokiais klausimais kaip PVM, muitai, reikalavimai gaminiams ir aplinkosauginiai ženklai.
Skaitmeninio ir nuotolinio darbo galimybės: Europos Sąjungos pilietybė taip pat suteikia galimybių skaitmeninio ir nuotolinio darbo srityje. Europos jaunimo portale teikiama informacija ir galimybės jaunimui ir jaunimo sektoriuje dirbantiems asmenims, įskaitant profesinį judumą ES. Portale pateikiama informacija apie įvairias darbo galimybes ES valstybėse narėse ir apie tai, kaip prisidėti prie pokyčių per tokias programas kaip Europos solidarumo korpusas.
Šios darbo galimybės, tiek verslumo, tiek skaitmeninės ir nuotolinės, yra svarbus Europos Sąjungos pilietybės privalumas, suteikiantis piliečiams galimybę ištirti įvairias profesijas ir darbo modelius platesniame Europos kontekste.
Darbo galimybės:
Europos Komisijos puslapyje „Erasmus jauniesiems verslininkams“ pateikiama informacija apie šią verslumo mainų programą, skirtą suaugusiesiems, norintiems pradėti arba plėtoti verslą.
Europos jaunimo portale, nepaisant jo pavadinimo, pateikiama informacija apie įvairias galimybes, įskaitant įsidarbinimo ES galimybes, kurios gali būti aktualios ir suaugusiesiems.
„Erasmus“ jauniesiems verslininkams
https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/index.php?lan=it
Apibendrinamieji klausimai:
Kokie yra pagrindiniai programos „Erasmus jauniesiems verslininkams“ bruožai?
Kaip ES piliečiai gali pasinaudoti skaitmeninio ir nuotolinio darbo galimybėmis?
Europos Sąjungos pilietybė suteikia daug galimybių transporto ir kelionių sektoriuje dėl ES piliečiams garantuojamos laisvo judėjimo teisės. Ši teisė reiškia, kad piliečiai gali keliauti, dirbti ir gyventi bet kurioje ES šalyje be vizų ar specialių leidimų. Visų pirma Šengeno erdvei priklausančių šalių piliečiai gali laisvai judėti šioje erdvėje be pasienio kontrolės, nors nacionalinės valdžios institucijos gali atlikti policijos patikrinimus pasienio zonose.
Judumo, kaip neatsiejamos Europos pilietybės dalies, sampratą taip pat atspindi tarpvalstybinio judėjimo skatinimas, prisidedantis prie bendros Europos tapatybės, grindžiamos bendromis vertybėmis, istorija ir kultūra, plėtojimo. Veiksminga transporto ir judumo politika yra labai svarbi tvariam Europos ekonomikos vystymuisi. Transportas ne tik palengvina galimybes naudotis paslaugomis ir susisiekimą tarp skirtingų šalių, bet ir daro įtaką piliečių gyvenimo kokybei. Vidutiniškai Europos šeima su transportu susijusiems produktams ir paslaugoms išleidžia apie 13,2 proc. savo biudžeto - tai rodo šio sektoriaus svarbą kasdieniame gyvenime.
ES piliečiai taip pat turi specialias teises, kai naudodamiesi tokiomis transporto rūšimis kaip lėktuvai, traukiniai, autobusai ar laivai keliauja po ES. Šios teisės apima galimybę keliauti su naminiais gyvūnais pagal specialias taisykles, ribojamą alkoholio, tabako ar grynųjų pinigų kiekį ir keleivių teisių apsaugą. Keliaujant po ES patartina pasitikrinti reikiamus dokumentus ir visus kiekvienos valstybės narės nustatytus ribojimus ar apribojimus.
Galiausiai, Europos Sąjungos pilietybė ne tik garantuoja kelionių ir judėjimo teises, bet ir įpareigoja laikytis Europos Sąjungos įstatymų ir taisyklių, taip prisidedant prie demokratiškos, vieningos ir kultūriškai turtingos Europos kūrimo.
Transportas ir keliavimas:
ES transporto naudotojų teisės - tai išsamus šaltinis, kuriame išsamiai aprašomos ES piliečių teisės, kai jie naudojasi įvairiomis transporto rūšimis ES.
Apibendrinamieji klausimai:
Kokios yra konkrečios ES piliečių teisės, kai jie naudojasi Europos Sąjungoje esančiomis transporto rūšimis?
Kaip laisvo judėjimo teisė veikia ES piliečių keliavimo, darbo ir gyvenimo galimybes?
Europos Sąjungos pilietybė jos piliečiams suteikia daug svarbių teisių, kurios taip pat susijusios su pirkimo ir importo ES viduje galimybėmis. Šios teisės, suteiktos Sutartimi dėl ES veikimo, apima nediskriminavimą dėl pilietybės, laisvę laisvai judėti ir gyventi ES, taip pat teisę aktyviai ir pasyviai balsuoti Europos Parlamento ir savivaldos rinkimuose.
Kalbant apie pirkimą ir importą, Europos Sąjungos pilietybė suteikia piliečiams galimybę pirkti prekes ir paslaugas bet kurioje ES valstybėje narėje, nediskriminuojant dėl jų pilietybės ar gyvenamosios vietos šalies. Tai atveria plačias galimybes vartotojams, leidžiančias jiems pasinaudoti didesne rinka, kurioje yra daug įvairių produktų ir paslaugų, prieinamų per Europos Sąjungą.
Be to, ES bendrojoje rinkoje prekės gali laisvai judėti tarp valstybių narių. Tai reiškia, kad ES piliečiai gali importuoti produktus iš kitų valstybių narių be papildomų muitų ar sudėtingų procedūrų. Tokia prekių judėjimo laisvė padeda kurti konkurencingesnę ir įvairesnę komercinę aplinką, suteikdama Europos vartotojams galimybę įsigyti įvairesnių produktų, dažnai palankesnėmis kainomis, palyginti su mažesnėmis nacionalinėmis rinkomis.
Vis dėlto svarbu pažymėti, kad nors ES piliečiai naudojasi šiomis pirkimo ir importo Sąjungoje teisėmis, jiems vis tiek gali būti taikomi konkretūs nacionaliniai reglamentai ir įstatymai, priklausomai nuo šalies, kurioje jie yra arba iš kurios perka produktus. Šie reglamentai gali apimti aspektus, susijusius su produktų saugojimu, sveikatos ir aplinkos apsaugos standartais, ir kitas reguliavimo nuostatas, būtinas vidaus rinkos veikimui.
Apibendrinant galima teigti, kad Europos pilietybė ne tik suteikia politines ir socialines teises, bet ir išplečia šias teises į ekonominį kontekstą, palengvindama pirkimą ir importą per Europos Sąjungos bendrąją rinką ir taip prisidėdama prie didesnės ES piliečių ekonominės ir socialinės integracijos.
Pirkimas ir importas:
Europos Sąjungos oficialiame puslapyje apie vidaus rinką, pramonę, verslumą bei mažas ir vidutines įmones pateikiama išsami informacija apie prekių pirkimo ir importo ES taisykles ir reglamentus, aktualius tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms.
Apibendrinamieji klausimai:
Kokios yra ES piliečių teisės, susijusios su pirkimu ir importu Sąjungoje?
Kokią naudą Europos vartotojams teikia laisvas prekių judėjimas ES bendrojoje rinkoje?
Europos Sąjungos pilietybė suteikia daug galimybių pardavimo ir eksporto srityje, ypač dėl to, kad Europos Sąjunga užima svarbią vietą pasaulinėje prekyboje. ES yra pirmaujanti pasaulyje pagamintų prekių ir paslaugų eksportuotoja ir yra svarbi rinka maždaug 80 šalių. ES šalys kartu sudaro apie 16 % pasaulinio importo ir eksporto, o tai rodo bloko svarbą pasaulinėje prekyboje.
Europos bendrovėms ir verslininkams tai reiškia supaprastintą patekimą į didžiulę tarptautinę rinką, kurį palengvina įvairūs ES prekybos susitarimai ir reguliavimo aplinka, skatinanti laisvą prekių ir paslaugų judėjimą. Įmonės gali eksportuoti savo gaminius į kitas ES šalis ir pasaulį, taikydamos supaprastintas procedūras, naudodamosi mažesniais muitais ir mažesnėmis prekybos kliūtimis. Be to, ES teikia paramos paslaugas mažosioms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms plėstis į užsienio rinkas.
Įmonėms, norinčioms išnagrinėti eksporto galimybes, naudinga svetainė Export.gov.it, kurioje pateikiama naudingos informacijos, kaip pasirengti eksportui, nustatyti tikslines rinkas, planuoti patekimą į naujas rinkas, reklamuoti ir skaitmeninti savo verslą, derėtis dėl komercinių sutarčių, valdyti riziką ir likvidumą. Svetainėje taip pat pateikiami individualūs patarimai, padedantys įmonėms augti ir pasinaudoti eksporto galimybėmis.
Be to, ES teikia priemones ir išteklius, palengvinančius importo ir eksporto veiklą, įskaitant ES tarifų klasifikavimo duomenų bazę (TARIC), kuri padeda įmonėms orientuotis ES prekybos ir žemės ūkio reglamentuose.
Apibendrinant galima teigti, kad Europos Sąjungos pilietybė atveria duris įvairioms eksporto galimybėms, nes ES užima privilegijuotą padėtį pasaulinėje prekyboje ir turi daugybę priemonių ir išteklių, kurie palengvina įmonių tarptautinę komercinę veiklą.
Pardavimai ir eksportas:
Rinkos galimybės ES: Trade.gov - ES rinkos galimybės
https://www.trade.gov/country-commercial-guides/eu-market-opportunities
ES rinkos eksporto vadovas: Access2Markets - Prekių eksporto vadovas
https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/home
Apibendrinamieji klausimai:
Kokių privalumų ES suteikia Europos įmonėms ir verslininkams eksporto srityje?
Kaip Europos įmonė gali naudotis Export.gov.it svetaine eksporto veiklai?
Europos Sąjunga aktyviai skatina energijos vartojimo efektyvumą ir atsinaujinančiųjų išteklių energijos naudojimą, nes tai yra kovos su klimato kaita ir energetinės priklausomybės mažinimo strategijos dalis. Šios pastangos atitinka Europos žaliojo susitarimo ir plano „RepowerEU“, kuriais siekiama sumažinti Europos priklausomybę nuo iškastinio kuro importo ir skatinti tvaresnę ir įperkamesnę energetikos sistemą.
Viena iš pagrindinių iniciatyvų - ES nustatė naujus energijos vartojimo efektyvumo tikslus, kuriais numatoma iki 2030 m. bendrai sumažinti Europos Sąjungos energijos suvartojimą bent 11,7 %, palyginti su 2020 m. prognozėmis. Valstybės narės turi sutaupyti vidutiniškai 1,5 % energijos per metus, o iki 2030 m. pabaigos šis rodiklis turėtų padidėti iki 1,9 %. Šių tikslų bus siekiama įgyvendinant vietos, regionų ir nacionaliniu lygmenimis priimtas priemones, apimančias įvairius sektorius, pavyzdžiui, viešąjį administravimą, pastatus, įmones ir duomenų centrus.
Ypač daug dėmesio skiriama pastatų sektoriui, kuriame suvartojama 40 proc. energijos ir išmetama 36 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų ES. Europos Komisijos siūlomais reglamentais siekiama pagerinti pastatų energinį naudingumą, kad jie taptų energetiškai efektyvesni ir mažiau priklausomi nuo iškastinio kuro. Tai apims geresnę izoliaciją ir šildymo sistemas, taip pat saulės energijos technologijų skatinimą naujuose pastatuose, kai tai techniškai ir ekonomiškai įmanoma.
ES taip pat skatina pereiti prie mažo anglies dioksido kiekio, siekdama sukurti tvarų energetikos sektorių, kuris skatintų augimą, inovacijas ir užimtumą. Šiame kontekste Europos energetikos sąjunga atlieka svarbų vaidmenį, užtikrindama didesnį nuoseklumą visuose sektoriuose, kad būtų pasiekti tvarios energetikos tikslai.
Galiausiai ES siūlo įvairias finansavimo galimybes ir kreditų sistemas, kad padėtų įmonėms ir regionams veiksmingai įgyvendinti energetikos projektus. Šios priemonės ne tik naudingos planetai, bet ir teikia ekonominę naudą bei naudą vartotojams, gerina gyvenimo kokybę, suteikia platesnį pasirinkimą ir stiprina vartotojų teises.
Energija ir energijos tauusojimas:
Europos žaliasis susitarimas: Europos Komisija - Europos žaliasis susitarimas
https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en
„RepowerEU“ planas: Europos Komisija - REPowerEU: Bendrieji Europos veiksmai siekiant įperkamesnės, saugesnės ir tvaresnės energijos už prieinamą kainą
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_22_1511
Apibendrinamieji klausimai:
Kokie yra pagrindiniai ES tikslai, susiję su energijos vartojimo efektyvumu ir atsinaujinančios energijos naudojimu?
Kaip statybų sektorius dalyvauja ES energetikos strategijoje?
Europos Sąjungos aplinkosaugos politika siekiama sukurti ekologiškesnę ir tvaresnę Europą, kuri būtų tiesiogiai naudinga ES piliečiams, taikant aukštus aplinkosaugos standartus. ES ir nacionalinės vyriausybės nustatė konkrečius tikslus iki 2020 m. ir viziją iki 2050 m., kurie remiami mokslinių tyrimų programomis, reglamentais ir specialiu finansavimu. Šie tikslai apima ES gamtinio kapitalo apsaugą ir gerinimą, perėjimą prie mažo išmetamo CO2 kiekio ekonomikos, veiksmingą išteklių naudojimą ir piliečių apsaugą nuo aplinkos pavojaus sveikatai ir gerovei.
ES atsakomybės už aplinkosaugą direktyva įgyvendinamas principas „teršėjas moka“, pagal kurį ūkio subjektai, vykdantys aplinkai pavojingą profesinę veiklą, privalo imtis prevencinių priemonių, o jei padaroma žala, savo lėšomis imtis žalos ištaisymo priemonių. Direktyvos taikymo sritis buvo išplėsta, įtraukiant įvairius sektorius, pavyzdžiui, gamybos atliekų tvarkymą ir angliavandenilių sektoriaus operacijų jūroje saugą.
Be to, ES aplinkosaugos politikoje padaryta didelė pažanga integruojant aplinkos apsaugos klausimus į kitus sektorius, pavyzdžiui, energetikos politiką. 2019 m. gruodžio mėn. pradėtas įgyvendinti Europos žaliasis susitarimas, kuriuo siekiama, kad Europa taptų pirmuoju klimatui neutraliu žemynu. 2021 m. priimtais ES klimato teisės aktais ES įsipareigoja iki 2050 m. pasiekti klimato neutralumą ir iki 2030 m. sumažinti grynąjį išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 55 %, palyginti su 1990 m. lygiu.
Aplinkosauga:
ES aplinkosaugos politika: Europos Komisija - Aplinka
https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en
ES atsakomybės už aplinkosaugą direktyva: Europos Komisija - Atsakomybės už aplinkosaugą direktyva
https://environment.ec.europa.eu/news/guidelines-environmental-liability-directive-2021-03-25_en
Apibendrinamieji klausimai:
Koks yra ES direktyvos dėl atsakomybės už aplinkos apsaugą tikslas?
Kaip Europos žaliasis susitarimas prisideda prie ES aplinkos apsaugos politikos?
Europos Sąjungos pilietybė atveria daugybę partnerystės galimybių tiek verslo, tiek nekomercinėse srityse. Tarp jų išsiskiria „Erasmus+“ programos remiamos bendradarbiavimo partnerystės. Šios partnerystės - tai tarptautiniai projektai, kuriais siekiama kurti inovacijas ir jomis dalintis, taip pat skatinti bendradarbiavimą, abipusį mokymąsi ir keitimąsi patirtimi tokiose srityse kaip aukštasis mokslas, profesinis mokymas, mokyklinis ugdymas, suaugusiųjų švietimas, jaunimas ir sportas.
Bendradarbiavimo partnerystės siūlo daugybę viešųjų, privačių ir nevyriausybinėms organizacijoms suteikia galimybę vykdyti įvairiapusę veiklą. Šiomis partnerystėmis siekiama gerinti dalyvaujančių organizacijų darbo kokybę, ugdyti gebėjimus dirbti tarpvalstybiniu ir tarpsektoriniu mastu ir tenkinti bendrus poreikius švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto srityse.
Be to, yra ir mažos apimties partnerysčių, kuriomis siekiama išplėsti smulkių ūkio subjektų ir sunkiai pasiekiamų asmenų galimybes. Šiomis partnerystėmis siekiama pritraukti naujų dalyvių, remti mažiau galimybių turinčių grupių įtrauktį ir skatinti aktyvų Europos Sąjungos pilietiškumą vietos lygmeniu.
Kalbant apie pačią Europos Sąjungos pilietybę, su ja susijusios teisės neapsiriboja nacionaliniu kontekstu, bet apima ir kitas ES valstybes nares bei tarptautinį kontekstą. Pagrindinės teisės yra judėjimo ir gyvenimo kitose valstybėse narėse laisvė, teisė balsuoti ir kandidatuoti savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimuose, diplomatinė ir konsulinė apsauga ne Europos šalyse. Be to, ES piliečiai turi teisę teikti peticijas Europos Parlamentui, kreiptis į Europos ombudsmeną ir rašyti institucijoms bei kai kurioms Bendrijos įstaigoms viena iš oficialiųjų ES kalbų.
Šios galimybės suteikia Europos Sąjungos piliečiams plačią platformą užmegzti ryšius ir bendradarbiauti įvairiais lygmenimis, taip prisidedant prie vieningesnės ir labiau integruotos Europos kūrimo.
Verslo ir nekomercinės srities partnerystės
Apibendrinamieji klausimai:
Kokios yra programos „Erasmus+“ remiamų bendradarbiavimo partnerysčių ypatybės?
Kaip Europos Sąjungos pilietybė išplečia piliečių teises už nacionalinio konteksto ribų?
Europos Sąjungos pilietybė siūlo įvairias finansavimo galimybes įvairiems projektams ir veikloms pagal Europos Sąjungos remiamas programas. Šios programos yra skirtos įvairiems sektoriams ir jomis gali naudotis įvairių tipų organizacijos, viešosios ir privačios, taip pat pavieniai piliečiai.
Viena iš pagrindinių ES finansavimo priemonių yra programa „Erasmus+“. Ši programa neapsiriboja tik švietimu ir mokymu, bet apima ir bendradarbiavimo partnerystes. Šios partnerystės - tai tarptautiniai projektai, kuriais siekiama plėtoti inovacijas ir dalintis jomis, skatinti bendradarbiavimą, abipusį mokymąsi ir keitimąsi patirtimi įvairiuose sektoriuose, pavyzdžiui, aukštojo mokslo, profesinio mokymo, mokyklinio ugdymo, suaugusiųjų švietimo, jaunimo ir sporto.
Be to, Europos Komisija teikia informaciją apie ES piliečių teises į laisvą judėjimą, finansavimą ir paramą. Tai apima įvairias galimybes ir finansavimo programas, skirtas iniciatyvoms, kuriomis skatinama ES pilietybė ir jos vertybės.
Svetainėje „Your Europe“ pateikiama išsami informacija apie tai, kaip gauti ES finansavimą. Joje apžvelgiamos galimos finansavimo programos, įmonių ir sektorių tipai, kurie gali gauti finansavimą, ir įvairios finansavimo rūšys, pavyzdžiui, paskolos, mikrofinansavimas, garantijos ir Europos Sąjungos finansuojamas rizikos kapitalas.
Europos Sąjungos pilietybė, fondai ir finansavimo galimybės.
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home
Apibendrinamieji klausimai:
Kokios yra pagrindinės programos „Erasmus+“ ypatybės, susijusios su projektų finansavimu?
Kaip svetainė „Your Europe“ padeda rasti informacijos apie ES finansavimą?